Paddel Asmat

Paddel Asmat
Paddel Asmat
Paddel Asmat
Paddel Asmat
Paddel Asmat
Paddel Asmat
Paddel Asmat
Paddel Asmat

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

4 000 SEK

PADDEL, Asmat, Kasuarinakusten, Nya Guinea. Paddel i trä, skuren genombruten dekor på skaftet. Bladet med rester av lera från Asmat. Använd framförallt i samband med krig och ceremonier. troligen 1900-talets mitt, längd 399 cm

Proveniens:
Magnus Andersson, Helsingborg, Insamlad på 1980-talet.

692155

2019-11-10