Skulptur Asmat

Skulptur Asmat
Skulptur Asmat
Skulptur Asmat
Skulptur Asmat
Skulptur Asmat
Skulptur Asmat

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SKULPTUR, Asmat, Kasuarinakusten, Nya Guinea, anmodersfigur, sittande kvinnofigur, höjd 92 cm

Proveniens:
Magnus Andersson, Helsingborg, insamlaad på 1970-talet, samtida tillverkning

Utställd:
Louisiana, Danmark, 1991-09-14--1992-01-12 "Oceania-Kunst fra Melanesien", Kat.nr. 53

692160

2019-11-10