Bordspendyl empire
Klubbat för:
18 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BORDSPENDYL, parisarbete i empire, matterad och polerad brännförgylld brons, sockel med dekor av lagerkransar, centralt motiv av bevingade drakar som dricker ur en fontän, urhus med groteskansikten som vattenkastare, krönt av Ceres sittande med attribut i form av kärvar, kärra och spade, hel- och halvslag, nyckel och pendel medföljer, höjd ca 44,5 cm
PROVENIENS: Stopalo
LITTERATUR: Tardy: French Clocks, del II, Paris 1981, sidan 304, jämför närmast identiskt fodral
Slitage, smärre emaljskador och lagning, två fötter saknas
692277
2019-11-24