Mirsa klänning Pret-â-porter

Mirsa klänning Pret-â-porter
Mirsa klänning Pret-â-porter
Mirsa klänning Pret-â-porter
Mirsa klänning Pret-â-porter
Mirsa klänning Pret-â-porter
Mirsa klänning Pret-â-porter
Mirsa klänning Pret-â-porter
Mirsa klänning Pret-â-porter
Mirsa klänning Pret-â-porter
Mirsa klänning Pret-â-porter
Mirsa klänning Pret-â-porter
Mirsa klänning Pret-â-porter

Klubbat för:

950 SEK

Utropspris

800 SEK

MIRSA, Italien, klänning, 1960-tal, svart ull, dekorationsknappar med strass, knäppes i ryggen med blixtlås, storl ca 38, rygglängd ca 140 cm

Mirsa grundades 1937 av Marchesa Olga di Gresy, under 1950-talet producerade Mirsa stickade "redy-to-wear" kläder under Marchesa design samt för Emilio Pucci, vaumärket såldes bl.a. på Saks 5th Avenue, Mirsa lades ner 1984

Ingår i temaauktionen Pret-â-porter Europeisk mode från 6 decennium 1960-2010

692466

2019-11-20