Hilma af Klint blandteknik
Klubbat för:
8 600 SEK
Utropspris
8 000 SEK
HILMA AF KLINT (1862-1944): Landskap i aftonrodnad, blandteknik på papper, uppklistrad på pappanå, signerad och daterad H af Klint 1895, 12,5x32 cm,
Påskrift på baksidan: "Sommarkväll på Öland"
Inköpt på Bruun Rasmussen/Stockholm.
Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
Gulnad, ej examinerad ur ram
692471
2019-11-25