Björn Borg autograf på tennisracket Sport

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

6 000 SEK

BJÖRN BORG, Tennisracket, DONNAY, signerat på handtaget av Björn Borg samt 1 signerad tennisboll av märke DUNLOP PRO 1, fodral Roland Garros by Babolat medföljer

PROVENIENS:
Signerades 2019 av Björn Borg till förmån för Teskedsordens arbete för mångfald. En gåva till organisationen från Stockholms Tennishall, Janne Lundqvist.

Teskedsorden är en ideell organisation som arbetar för ett öppet Sverige där allas rättigheter respekteras oavsett etnicitet, kön, sexualitet eller funktionalitet. Med ett långsiktigt perspektiv arbetar vi för mångfald med skolprojekt, utbildning och opinionsbildning. Intäkterna från auktionen går direkt till organisationens utbildningsverksamhet för barn och unga.

Säljaren skänker oavkortat pengarna från försäljningen till Teskedsorden

Ingår i auktionen Sports Memorabilia & A Gentleman´s Auction

692588

2019-12-15