Charles & Ray Eames fåtölj samt fotpall

Klubbat för:

23 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

CHARLES & RAY EAMES, "Lounge Chair & Ottoman", fåtölj samt fotpall, Herman Miller, USA, formgiven 1956, stomme av formpressad riopalisander, klädd i svart läder med djuphäftade knappar, fotställning i delvis lackerat stål, fotpall etikettmärkt undertill, sitthöjd ca 38 cm, citesintyg medföljer

Omfattande skador och slitage

692642

2019-10-21