Stockholm från Mosebacke
Klubbat för:
950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STOCKHOLM, fotograf Johannes Jaeger, panoramabild, utsigt från Mosebacke över Slussen, Stadsgårdskajen och Skeppsbron, N:o 26 Stockholm, 1880-tal, bildstrl 19x25 cm. Fotografi i originalram.
Övrigt: Statens Maritima Museer skriver om bilden: "Utsikt över Slussen från Mosebacke på 1880-talet. Obs! Katarinahissen ännu ej byggd. Tyska kyrkans torn ej återuppfört efter branden."
Passepartout med fläckar.
692936
2019-10-22