Stockholm från Mosebacke

Stockholm från Mosebacke
Stockholm från Mosebacke
Stockholm från Mosebacke
Stockholm från Mosebacke
Stockholm från Mosebacke
Stockholm från Mosebacke

Klubbat för:

950 SEK

Schätzwert

1 500 SEK

Beschreibung

STOCKHOLM, fotograf Johannes Jaeger, panoramabild, utsigt från Mosebacke över Slussen, Stadsgårdskajen och Skeppsbron, N:o 26 Stockholm, 1880-tal, bildstrl 19x25 cm. Fotografi i originalram.

Övrigt: Statens Maritima Museer skriver om bilden: "Utsikt över Slussen från Mosebacke på 1880-talet. Obs! Katarinahissen ännu ej byggd. Tyska kyrkans torn ej återuppfört efter branden."

Zustandsbeschreibung

Passepartout med fläckar.

692936

2019-10-22