Estrid Ericson spegel Svenskt Tenn
Klubbat för:
24 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
ESTRID ERICSSON, spegel, modell 2492, tenn, 1900-talets mitt, diameter 49 cm
HISTORIK: Spegel, modell 2492, kallas även "Lagerbladsspegeln" och formgavs av Estrid Ericson 1941 i flera olika storlekar och utföranden.
Smärre slitage. Bakstycke saknar ben för att ställas på bord.
693052
2019-10-23