Estrid Ericson spegel Svenskt Tenn

Klubbat för:

24 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

ESTRID ERICSSON, spegel, modell 2492, tenn, 1900-talets mitt, diameter 49 cm

HISTORIK: Spegel, modell 2492, kallas även "Lagerbladsspegeln" och formgavs av Estrid Ericson 1941 i flera olika storlekar och utföranden.

Smärre slitage. Bakstycke saknar ben för att ställas på bord.

693052

2019-10-23