Chokladkanna silver 1700-tal

Chokladkanna silver 1700-tal
Chokladkanna silver 1700-tal
Chokladkanna silver 1700-tal
Chokladkanna silver 1700-tal
Chokladkanna silver 1700-tal
Chokladkanna silver 1700-tal
Chokladkanna silver 1700-tal
Chokladkanna silver 1700-tal
Chokladkanna silver 1700-tal
Chokladkanna silver 1700-tal

Klubbat för:

6 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

JOACHIM NICLAS SEGEBADEN, Jönköping (mästare 1774-1786), chokladkanna, silver, 1780-tal, cylindrisk, slät med stansade brodyrer och pärlstav, rak pip och svärtat trähandtag, skjutbar lockknopp med blomma, vikt ca 427 g

Bucklor/märken, handtag med skada/avslag

693066

2019-11-04