Dalahäst Falk
Klubbat för:
6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
HÄST, Dalarna, rödmålad med polykrom dekor, signerad O Falk (Olof Falk, 1885-1948), höjd ca 18,5 cm
LITTERATUR: Claes Wahréus, "Antika Dalahästar", sid 90-91
Öron, mule och ben (ett framben) med avslag, brukslitage, smärre färgbortfall
693094
2019-10-24