Dalahäst Falk

Dalahäst Falk
Dalahäst Falk
Dalahäst Falk
Dalahäst Falk
Dalahäst Falk
Dalahäst Falk
Dalahäst Falk
Dalahäst Falk
Dalahäst Falk
Dalahäst Falk

Klubbat för:

6 400 SEK

Utropspris

8 000 SEK

HÄST, Dalarna, rödmålad med polykrom dekor, signerad O Falk (Olof Falk, 1885-1948), höjd ca 18,5 cm
LITTERATUR: Claes Wahréus, "Antika Dalahästar", sid 90-91

Öron, mule och ben (ett framben) med avslag, brukslitage, smärre färgbortfall

693094

2019-10-24