Konsertgitarr Masaru Kohno
Klubbat för:
16 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MASARU KOHNO (Japan, 1926-1998), klassisk gitarr, modell nr 20, lock av gran, sidor och botten av riopalisander, hals av mahogny, greppbräda av ebenholts, inläggningar av olika träslag, tillverkad vid 1970-talets mitt, etui medföljer
Ingår i tema-auktion "Gitarrer"
HISTORIK: Masaru Kohno var den kanske främste japanske gitarrbyggaren, flerfaldigt internationellt belönad och med flera världsgitarrister bland kunder, na, t ex Julian Bream
Bruksslitage, lock med limmade sprickor, repor och märken
693101
2019-10-30