Bordspingla silver G A Cedergren Stockholm 1861
Klubbat för:
10 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUSTAF ADOLF CEDERGREN, bordspingla, silver, Stockholm 1861, niosidig, handtag i form av en ringlande orm och en klo, mynningskanten med reliefdekor av blommor och blad, höjd 12 cm, vikt 116 g
PROVENIENS
Mörnerska auktionen 1970-talet, Wiwan Mörner f. Cedergren, Strandvägen Stockholm - dotter till civilingenjör G. A. Cedergren som övertog guldsmedsverkstaden efter sin far - han installerade 1877 den första telefonledningenm i Sverige mellan bostaden Drottninggatan 84 och verkstaden Drottninggatan 31.
handtaget med buckla
693193
2019-11-08