Bordspingla silver G A Cedergren Stockholm 1861

Klubbat för:

10 500 SEK

Utropspris

3 000 SEK

GUSTAF ADOLF CEDERGREN, bordspingla, silver, Stockholm 1861, niosidig, handtag i form av en ringlande orm och en klo, mynningskanten med reliefdekor av blommor och blad, höjd 12 cm, vikt 116 g

PROVENIENS
Mörnerska auktionen 1970-talet, Wiwan Mörner f. Cedergren, Strandvägen Stockholm - dotter till civilingenjör G. A. Cedergren som övertog guldsmedsverkstaden efter sin far - han installerade 1877 den första telefonledningenm i Sverige mellan bostaden Drottninggatan 84 och verkstaden Drottninggatan 31.

handtaget med buckla

693193

2019-11-08