Folke Hermelin Motiv från Skeppsholmen våren1922

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

2 500 SEK

FOLKE HERMELIN (1880-1955): "Motiv från Skeppsholmen våren 1922", signerad Folke Hermelin, olja på duk, 36x41 cm

Auktionens utrop visar Skeppsholmen med de blommande träden och dess förgreningar inramande vyn av Katarina kyrka, som tornar upp sig bakom Kastellholmsbron. Året är 1922 och det riktigt andas frisk vår i luften.

Svensk privatsamling

693312

2019-10-28