A Huldt Folkliv på Norrbro

A Huldt Folkliv på Norrbro
A Huldt Folkliv på Norrbro
A Huldt Folkliv på Norrbro
A Huldt Folkliv på Norrbro
A Huldt Folkliv på Norrbro
A Huldt Folkliv på Norrbro
A Huldt Folkliv på Norrbro
A Huldt Folkliv på Norrbro

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

A HULDT (18/1900-tal): Folkliv på Norrbro, signerad och daterad A Huldt -93, olja på pannå, 23x31,5 cm

Norrbro, mellan Gamla stan och Norrmalm, invigdes 1807. Bron var ovanligt bred för sin tid, hela 19 meter, och ett populärt promenadstråk, där också affärsbodar kom att anläggas, den så kallade Norrbrobasaren. Trottoarerna på Norrbro var de första som anlades i Stockholm. När riksdagshuset började uppföras på 1890-talet försvann basaren.

Svensk privatsamling

krackeleringar

693317

2019-10-28