François Gall Djurgårdsbron vy mot Strandvägen

Klubbat för:

27 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

FRANÇOIS GALL (Frankrike 1912-1987): Djurgårdsbron, vy mot Strandvägen, signerad F Gall, olja på duk, 39x50,5 cm

François Gall var mycket produktiv och ställde ut i en rad länder. Han målade i en impressionistisk stil, med varierande teman där Frankrike och staden Paris dominerar. Endast ett fåtal motiv från Stockholm, där konstnären vistades i början av 1940-talet, är kända på marknaden.

Auktionens utrop är ett rent landskap (dvs utan personer avbildade) vilket är ovanligt för konstnären. Från ett lågt perspektiv, skapas bara en aning hos betraktaren om bron och staden längre bort, för att istället i sann impressionistisk anda ge liv åt motivet med omväxlande nyanser av blått (vattnet) och grönt (buskar)

Svensk privatsamling

693407

2019-10-28