Nils Möllerberg terracotta

Nils Möllerberg terracotta
Nils Möllerberg terracotta
Nils Möllerberg terracotta
Nils Möllerberg terracotta
Nils Möllerberg terracotta
Nils Möllerberg terracotta
Nils Möllerberg terracotta
Nils Möllerberg terracotta
Nils Möllerberg terracotta
Nils Möllerberg terracotta

Klubbat för:

14 000 SEK

Schätzwert

3 000 SEK

Beschreibung

NILS MÖLLERBERG (1892-1954): "Flora", signerad och daterad N Möllerberg 1936, 26/115, terracotta, höjd ca 35
HITORIK:
Nils Möllerberg var framför allt autodidakt men var under en tid elev hos A. Bundgaard i Köpenhamn (1908-10) och Christian Eriksson (1910-12). I Paris bodde han mellan 1919 och 1928 och tog intryck av bland andra Aristide Maillol och Auguste Rodin, vilket framför allt märks i hans nakna flickgestalter.

Möllerberg var med som en av de 13 som grundade Färg och Form 1932 samt drev skulpturskola i Stockholm med Bror Hjorth. Han var ledamot av Konstakademien från 1931 och fick professors namn 1953.

Bronsskulpturen Flora står sedan 1929 på Stora Gatan/Slottsgatan i Västerås. Repliker finns i Kristianstad och på Göteborg konstmuseum.

Zustandsbeschreibung

693471

2019-10-23