Violin Reinhold Schnabl
Klubbat för:
6 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VIOLIN med STRÅKE, Reinhold Schnabl, No. 810 Tyskland, daterad 1982, topp i gran, sidor samt. tvådelat bakstycke i lönn, greppbräda i ebenholtz, strängfäste samt. stämskruvar i palisander (dalbergia sissoo), stöd i körsbärsträ, längd ca 35,7 cm, stråken i mahogny med fäste i ebenholtz samt. detaljer i pärlemor, i etui
CITES: Den 28 Augusti 2019 så utfärdade CITES-konventionen i Geneve ett undantagstillstånd för alla färdigtillverkade musikinstrument, delar tillhörande dessa samt. accessoarer tillverkade i palisander (med undantag för riopalisander, dalbergia nigra) vilka fördaterar utfärdandedatumet. Detta föremål är således ej i behov av ett CITES-intyg för vare sig handel eller export.
Enstaka mindre stötmärken på locket, mindre avslag på nackstödet, stråken med slitage, slitet tagel samt. saknar en pärlemorplatta
693579
2019-10-25