Sekretär

Sekretär
Sekretär
Sekretär
Sekretär
Sekretär
Sekretär
Sekretär
Sekretär
Sekretär
Sekretär
Sekretär
Sekretär

Klubbat för:

6 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

RULLKLAFSSEKRETÄR, 1900-talets första kvartal, fanerad med mahogny, mässingsbeslag, låda samt utfällbar textilklädd skrivskiva, rullklaff med bakomliggande lådor samt två bläckställ i glas, bredd 68,5 cm, djup 41 cm, höjd 87 cm.

Proveniens: Erik Louis Magnus (1884-1969), ingenjör och direktör i Göteborg.

Bruksslitage, delvis lösa mässingsbeslag samt att några mässingsbeslag saknas.

693643

2019-11-01