Sekretär
Klubbat för:
6 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RULLKLAFSSEKRETÄR, 1900-talets första kvartal, fanerad med mahogny, mässingsbeslag, låda samt utfällbar textilklädd skrivskiva, rullklaff med bakomliggande lådor samt två bläckställ i glas, bredd 68,5 cm, djup 41 cm, höjd 87 cm.
Proveniens: Erik Louis Magnus (1884-1969), ingenjör och direktör i Göteborg.
Bruksslitage, delvis lösa mässingsbeslag samt att några mässingsbeslag saknas.
693643
2019-11-01