Fåtölj Bruno Mathsson 1939
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
BRUNO MATHSSON, " Vilstol 36", fåtölj, Karl Mathsson, Värnamo 1939, modellen formgiven 1936, stomme av skiktlimmat böjträ av björk, klädd med gulgrön textil, etikettmärkt KOMP BM 1936 Bruno Mathsson TILLV KM 39 Karl Mathsson Värnamo MADE IN SWEDEN, etiketten delvis handsignerad, höjd 79, sitthöjd 32 cm
Ingår i Barbro B. Johanssons samling
Klädseln med smärre slitage och smärre hål
693752
2019-11-10