Slaglåsgevär med bajonett

Slaglåsgevär med bajonett
Slaglåsgevär med bajonett
Slaglåsgevär med bajonett
Slaglåsgevär med bajonett
Slaglåsgevär med bajonett
Slaglåsgevär med bajonett
Slaglåsgevär med bajonett
Slaglåsgevär med bajonett
Slaglåsgevär med bajonett
Slaglåsgevär med bajonett
Slaglåsgevär med bajonett
Slaglåsgevär med bajonett

Klubbat för:

6 800 SEK

Utropspris

5 000 SEK

SLAGLÅSGEVÄR, 1800-talets mitt, för svenska skarpskytterörelsen, låsblecket märkt Gefle, pipa med två breda räfflor för sk "belted-ball", helstock i björk med kolvlåda i mässing, längd ca 119 cm, bajonett medföljer

Slitage, stocksprickor

694144

2019-11-17