Slaglåsgevär med bajonett
Klubbat för:
6 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SLAGLÅSGEVÄR, 1800-talets mitt, för svenska skarpskytterörelsen, låsblecket märkt Gefle, pipa med två breda räfflor för sk "belted-ball", helstock i björk med kolvlåda i mässing, längd ca 119 cm, bajonett medföljer
Slitage, stocksprickor
694144
2019-11-17