Typografi och boktryckeri, 66 vol.

Klubbat för:

700 SEK

Utropspris

2 000 SEK

TYPOGRAFI OCH BOKTRYCKERI (66). Parti böcker om typografi, grafisk formgivning, tryckerier, tryckeriteknik m. m. Bland annat: BILLOW, ANDERS (red.). Akke Kumlien som bokkonstnär. Stockholm, 1945 (originalhalvpergamentband, exemplar 476 av 500 numrerade, med inklistrat signerat tacckort från Kumlien), MEGGS, OHILIP B. A History of Graphic Design. Third Edition. New York, 1998 (originalklotband med skyddsomslag), TSCHICHOLD, JAN. I bogens tjeneste. Köpenhamn, 1951 (originalpappband med skyddsomslag, Kristen S. Rasmussens exlibris), UPDIKE, DANIEL BERKELEY. Printing Types. Their History, Forms, and Use. A Study in Survivals. Second edition. I-II. Cambridge, Massachusetts, 1951 (originalklotband, 2 volymer), JOHNSTON, PAUL. Biblio-Typographica. A Survey of Contemporary Fine Printing Style. New York, 1930 (originalklotband), NIKULA, OSCAR. Boktryckarna Frenckell och deras föregångare vid Åbo Akademi. En krönika om vårt äldsta boktryckeri. Helsingfors, 1942 (originalpappbandmed litet nött pappersdomslag, bilagd reklam för tryckeriet), KLINGSPOR, KARL. Über Schönheit und Druck. Erfahrungen fünfzigjähriger Arbeit. Frankfurt am Main, 1949 (originalklotryggsband).

Med flera, monografier, särttryck, tillfällighetstryck m. m. Inalles 66 volymer, bundna och häftade. Varierande skick. Ej kollationerade.

Se text!

694150

2019-10-30