Svea Rikes Ridderskaps och adels vapen-bok 1830

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

GENEALOGI. (CARLSKIÖLD, PEHR). Svea Rikes Ridderskaps och adels vapen-bok innehållande alla på svenska riddarhuset introducerade greflige, friherrlige och adelige ätters sköldemärken. Stockholm, Johan Hörberg, 1830.

Folio (340x225 mm.). Graverad frontispis (skuren i övre marginal, lagad i nedre). 108 graverade planscher (med vapenillustrationer) komplett, några mindre fläckar. Register 24 s.
Blått skinnryggsband med gröna klotpärmar, främre pärm med titel i guld och initialerna F. B. (Filip Bonde) med friherrlig krona, rikt guldornerad rygg, något nött band, slitna hörn, liten skada på främre pärmen. Text med några mindre lagningar och fläckar, bl.a. 1 tejplagning i marginalen i registret, någon mindre reva i marginalen. Exlibris H. von Horn och Knut Philip Bonde. På försättsbladet ägaranteckningar av bl.a. Johan Liljencrantz och Carl Gustaf Bergman: "Denna vapenbok inköptes av mig på Bokauktions Kammaren i Stockholm år 1925 då det stora Fållnäs Biblioteket försåldes. Carl Gustaf Bergman." Blå stämpel "Fållnäs bibl." på baksidan av titelbladet.
Setterwall 1. 5052. 3:e upplagan.

Proveniens: Knut Philip Bonde (1815-1871, född på Ericsberg), Florence Bonde, Henning von Horn, Johan Liljencrantz (1835-1870).

Planscherna fördelas enligt följande:
Grevar 8, Friherrar 19 + Tilläggning 1 blad, Ridders- och adelsmän 76 + Tilläggning 1 blad.

Se text

694175

2019-10-25