Meissen figurin

Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin

Klubbat för:

15 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

MEISSEN, figurin,"Valets våndor" 1800/1900-tal, en figurgrupp med två kvinnor och en man, där den senare står inför sitt val av käresta, märkt med korsade klingor i underglasyrblått, samt modelnummer J 49 i godset, bemålat porslin, höjd ca 31,5 bredd 22 samt djup 15 cm

Slitage på sockelns guldfärg

694686

2019-10-29