Meissen figurin
Klubbat för:
5 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MEISSEN, figurin, 1800-tal, i form av Bacchus och Venus festande, ett dryckesslag med två gudar och för dess typiska attribut, vid kärleksguddinnan fötter två turturduvor och i Venus hår är i form av armband och håruppsättning smyckad med pärlor som ska minna om den havsskumborna gudinna hon är, Bacchus draperad i panterskinn och under honom en panter mumsande på vindruvor och med ena tassen över vingudens Thyrsostav, märkt med korsde klingor i underglasyrblått, i godset modellnummer 2925 samt 17, målarnummer 69 i järnoxidrött, höjd ca 23 cm, bredd 20,5 samt djup 12 cm
Flera nagg på stjälkar brevid duvorna, ett mindre nagg på en gren
694687
2019-10-29