Meissen figurin

Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin

Klubbat för:

5 400 SEK

Utropspris

8 000 SEK

MEISSEN, figurin, 1800-tal, i form av Bacchus och Venus festande, ett dryckesslag med två gudar och för dess typiska attribut, vid kärleksguddinnan fötter två turturduvor och i Venus hår är i form av armband och håruppsättning smyckad med pärlor som ska minna om den havsskumborna gudinna hon är, Bacchus draperad i panterskinn och under honom en panter mumsande på vindruvor och med ena tassen över vingudens Thyrsostav, märkt med korsde klingor i underglasyrblått, i godset modellnummer 2925 samt 17, målarnummer 69 i järnoxidrött, höjd ca 23 cm, bredd 20,5 samt djup 12 cm

Flera nagg på stjälkar brevid duvorna, ett mindre nagg på en gren

694687

2019-10-29