Rörstrand "Skåne"

Rörstrand
Rörstrand
Rörstrand
Rörstrand
Rörstrand
Rörstrand

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

RÖRSTRAND, (20 dlr) matservis "Skåne", tidigt 1900-tal, flintgods, blå/vit dekor med motiv från olika delar av Skåne bl.a. Sofiero, Dybäck, Trolleholm m.fl, 10 mattallrikar diameter ca 25, 10 assietter/förrättstallrikar diameter ca 20 cm

Smärre slitage, blåa nyansen på dekoren kan variera

694921

2019-10-29