Klira elgitarr

Klira elgitarr
Klira elgitarr
Klira elgitarr
Klira elgitarr
Klira elgitarr
Klira elgitarr
Klira elgitarr
Klira elgitarr
Klira elgitarr
Klira elgitarr
Klira elgitarr
Klira elgitarr

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

KLIRA, "Triumphator", elgitarr, 1960-tal, Tyskland, kropp klädd i röd tolex, med en singlecoil-mikrofon i halsläge, svartlackerad hals med greppbräda i indisk palisander (dalbergia sissoo), med förnicklad mekanik samt. vibratoarm, längd ca 99 cm, i hårt fodral (sannolikt orginal)

Detta föremål ingår i tema-auktion "Gitarr"

Åldersrelaterat slitage, smuts färgnötningar, plektrumskyddet med mindre skador

694980

2019-10-30