Gunnar Cyrén, Orrefors, ljuslykta
Klubbat för:
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GUNNAR CYREN, ljuslykta, Orrefors 1980-talets slut, kupan med graverad dekor av växter och bär, signerad ORREFORS G. Cyrén, fot av mässing stämpelmärkt Arthur PE KOLBÄCK, höjd 28 cm
HISTORIK
Framtagen och tillverkad för Slottsboden i Stockholm, som sedan försålde denna modell. Inköpt av nuvarande ägare i slutet av 1980-talet.
Kupan med smärre nagg nedtill, möjligen från tillverkningen
695100
2019-11-10