Gunnar Cyrén, Orrefors, ljuslykta

Klubbat för:

1 800 SEK

Utropspris

2 500 SEK

GUNNAR CYREN, ljuslykta, Orrefors 1980-talets slut, kupan med graverad dekor av växter och bär, signerad ORREFORS G. Cyrén, fot av mässing stämpelmärkt Arthur PE KOLBÄCK, höjd 28 cm

HISTORIK
Framtagen och tillverkad för Slottsboden i Stockholm, som sedan försålde denna modell. Inköpt av nuvarande ägare i slutet av 1980-talet.

Kupan med smärre nagg nedtill, möjligen från tillverkningen

695100

2019-11-10