3 unika föremål Nylund och Bengtsson Rörstrand

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

GUNNAR NYLUND (1904-1997) & HERTHA BENGTSSON (1917-1993), 2 unika skålar och 1 unik miniatyrburk, Rörstrand 1950-/60-tal, olikfärgade harpälsglasyrer, signerade R Bengtson (egenhändig signatur) SWEDEN D56 och G178, skålen signerad R SWEDEN GN. L580, höjd 3-4 cm, skålarnas diameter 6,5 och 13 cm

Ingår i temaauktion Modern keramik och Konstglas

Nylundskålen med smärre glasyrmista

695398

2019-12-09