Wilhelm Kåge Grönt band Gustavsberg

Klubbat för:

1 100 SEK

1 500 SEK

WILHELM KÅGE, "Grönt band" (1939-1952), matservis, 57 dlr., flintgods, Gustavsberg, bestående av: 12 flata mattallrikar, 12 djupa mattallrikar, 12 förrättstallrikar, 12 assietter, 4 uppläggningsfat, 2 skålar, 2 saladièrer samt såsskål, mattallrikens diameter ca 23,5 cm

Slitage, färgbortfall, vissa delar missfärgade, nagg

695875

2019-10-30