Meissen figurin

Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

2 000 SEK

MEISSEN, figurin, 1700-tal, sittande putto med en urna på ena benet, märkt med korsade klingor i underglasyrblått, bemålat porslin, höjd c 8,5 cm

Föremålet tillhör en temaauktion med Meissenföremål från 1700-1900-talet

Omfattande lagning på urnan

695922

2019-10-31