Agnes Wieslander

Agnes Wieslander
Agnes Wieslander
Agnes Wieslander
Agnes Wieslander
Agnes Wieslander
Agnes Wieslander
Agnes Wieslander
Agnes Wieslander

Klubbat för:

500 SEK

Utropspris

2 500 SEK

AGNES WIESLANDER (1873 i Hjärnarp-1934 i Grevie, Kristianstads län): Motiv från Stuttgart, monogramsignerad och daterad AW. 1908, olja på pannå, ca 35,5x49,5 cm,

etikett på baksidan,

PROVENIENS:
Konstnärkollegan Hanna Borrie (1873-1944)

HISTORIK:
Agnes Wieslander studerade konst för Harald Foss i Köpehamn 1897-1899. Hon reste år 1900 på en studieresa till Paris innan hon återvände till Sverige för studier under Carl Wilhelmson vid Valands målarskola i Göteborg. Agnes gjorde även en studieresa till Tyskland 1906 där hon studerade för Adof Hölzel (1853-1934).
Hon återvände senare till Stuttgart i Tyskland 1908, 1910 och 1911 för att fortsatta sina studier under Hölzel.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

696129

2019-11-25