Flaska Kina 1700-tal

Flaska Kina 1700-tal
Flaska Kina 1700-tal
Flaska Kina 1700-tal
Flaska Kina 1700-tal
Flaska Kina 1700-tal
Flaska Kina 1700-tal
Flaska Kina 1700-tal
Flaska Kina 1700-tal

Klubbat för:

500 SEK

Utropspris

1 200 SEK

FLASKA, porslin, Kina, sen Qianlong (1736-1795), bulbformad, dekor av flodlandskap med pagoder i underglasyrblått, höjd ca 22 cm

Något sned, tillverkningsmärken, livet med nagg samt mindre glasyrsprickor

696220

2019-10-30