Jacob Ängman Rosenholm silverbestick

Klubbat för:

11 500 SEK

Utropspris

10 000 SEK

JACOB ÄNGMAN, "Rosenholm", bestick, 119 dlr., silver, GAB, Stockholm, omkring 1960-talet, bestående av: 13 matgafflar, 20 bordsknivar, tandade, 14 bordsskedar, 8 bordsgafflar, 8 efterättsknivar, 10 efterättsgafflar, 8 efterättsskedar, 8 kaffeskedar, 6 smörknivar, 6 smörtaxar, 1 tesked, 1 osthyvel, 1 potatissked, 1 serveringssked, 1 matsked, 1 sylt & konfektsked, 1 sardingaffel, 1 såssked, 1 tårtspade, 1 matkniv, total vikt exklusive blad i rostfritt ca 2479 g

Bruksslitage

696663

2019-10-31