Tändnålspistol
Klubbat för:
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
TÄNDNÅLSPISTOL, belgisk, Montignys system, oktagonal pipa märkt på Aug te Triffet A Fontaine l´Évêque samt med kontrollstämplar, på kolven Systeme Montigny, graverad dekor av bla jaktscener, kaliber ca 9 mm, längd ca 17,5 cm
A Belgian Montigny System All-Metal Breech-Loading Needle-Fire Pistol
Joseph Montigny see "Der Neue Støckel", Vol. II, p. 823
Smärre slitage
697226
2019-11-17