Tändnålspistol

Tändnålspistol
Tändnålspistol
Tändnålspistol
Tändnålspistol
Tändnålspistol
Tändnålspistol
Tändnålspistol
Tändnålspistol
Tändnålspistol
Tändnålspistol
Tändnålspistol
Tändnålspistol

Klubbat för:

6 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

TÄNDNÅLSPISTOL, belgisk, Montignys system, oktagonal pipa märkt på Aug te Triffet A Fontaine l´Évêque samt med kontrollstämplar, på kolven Systeme Montigny, graverad dekor av bla jaktscener, kaliber ca 9 mm, längd ca 17,5 cm

A Belgian Montigny System All-Metal Breech-Loading Needle-Fire Pistol

Joseph Montigny see "Der Neue Støckel", Vol. II, p. 823

Smärre slitage

697226

2019-11-17