Pistoler i schatull
Klubbat för:
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MÅLSKYTTEPISTOLER, 2 st, omkring 1800-talets mitt, den ena med sidohammare, brytbar pipa och uttagbar metallbehållare, den andra fjäderdrivern, båda för avfyrande av lösa blykulor drivna av tändhattar, med skurna kolvar, längd 32 resp. 28,5 i mahognyschatull med kultång och hammare.
Slitage, den ena pistolen omarbetad samt med spricka, mögellukt, nyckel saknas
697228
2019-11-17