Pistoler i schatull

Pistoler i schatull
Pistoler i schatull
Pistoler i schatull
Pistoler i schatull
Pistoler i schatull
Pistoler i schatull
Pistoler i schatull
Pistoler i schatull
Pistoler i schatull
Pistoler i schatull
Pistoler i schatull
Pistoler i schatull
Pistoler i schatull
Pistoler i schatull
Pistoler i schatull
Pistoler i schatull

Klubbat för:

6 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

MÅLSKYTTEPISTOLER, 2 st, omkring 1800-talets mitt, den ena med sidohammare, brytbar pipa och uttagbar metallbehållare, den andra fjäderdrivern, båda för avfyrande av lösa blykulor drivna av tändhattar, med skurna kolvar, längd 32 resp. 28,5 i mahognyschatull med kultång och hammare.

Slitage, den ena pistolen omarbetad samt med spricka, mögellukt, nyckel saknas

697228

2019-11-17