Örhängen pastestenar 1700-tal
Klubbat för:
6 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ÖRHÄNGEN, 2 st., s.k. girandoler, snarlika, något olika i storlek, silver, fasettslipade pastestenar, 1700-talets senare del, dekordel i mitten i form av rosett med droppformade hängande avslut, höjd 5 resp. 5,5 cm
Omarbetade, krokar senare, stenar med slitage, repor och hack
697310
2019-11-06