Anna Bergman porträtt

Anna Bergman porträtt
Anna Bergman porträtt
Anna Bergman porträtt
Anna Bergman porträtt
Anna Bergman porträtt
Anna Bergman porträtt
Anna Bergman porträtt
Anna Bergman porträtt
Anna Bergman porträtt
Anna Bergman porträtt

Klubbat för:

1 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ANNA BERGMAN (1860-1924), porträtt ´Lagman Johan Tungel (1630-1703)´ kopia efter okänd konstnär, olja på duk, signerad verso, daterad 1893, ca 80x65 cm

Anna Bergman, f Hallengren drev Anna Bergmans målarskola på Humlegårdsgatan i Stockholm fram till sin död 1924

Skador: oramad

697718

2019-11-06