Skål 1200-tal Jeshan

Skål 1200-tal Jeshan
Skål 1200-tal Jeshan
Skål 1200-tal Jeshan
Skål 1200-tal Jeshan
Skål 1200-tal Jeshan
Skål 1200-tal Jeshan
Skål 1200-tal Jeshan
Skål 1200-tal Jeshan

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SKÅL, lergods, troligen Jeshan, Persien, 1200-tal, dekor av blå ränder samt bård med skrifttecken, iriserande beläggning, diameter ca 19 cm

PROVENIENS: Generalkonsul Richard Bagge

Slitage, nagg

697756

2019-11-04