Georg Jensen Harald Nielsen Henning Koppel silver
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
3 500 SEK
GEORG JENSEN, sterlingsilver, 5 dlr, omkring mitten av 1900-talet, bestående av: 1 brosch "Moonlight Grapes", designnr 217 B, 1 gräddkanna samt 1 sockerskål, designnr 557, samtliga 3 dlr i design av Harald Nielsen, 1 saltkar samt 1 pepparkar, design Henning Koppel, delvis med svenska importstämplar, sockerskålen stämplad Georg Jensen & Wendel, total vikt ca 329 g
Anlupet, gräddkanna och sockerskål graverade
697770
2019-11-05