Georg Jensen Harald Nielsen Henning Koppel silver

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

3 500 SEK

GEORG JENSEN, sterlingsilver, 5 dlr, omkring mitten av 1900-talet, bestående av: 1 brosch "Moonlight Grapes", designnr 217 B, 1 gräddkanna samt 1 sockerskål, designnr 557, samtliga 3 dlr i design av Harald Nielsen, 1 saltkar samt 1 pepparkar, design Henning Koppel, delvis med svenska importstämplar, sockerskålen stämplad Georg Jensen & Wendel, total vikt ca 329 g

Anlupet, gräddkanna och sockerskål graverade

697770

2019-11-05