Jonas Yman bägare silver 1700-tal

Klubbat för:

6 600 SEK

Utropspris

8 000 SEK

JONAS YMAN (1760-1808), bägare, silver, Växjö 1775, svisselerad blom-och bladdekor, spår av invändig förgyllning, fot med vridna knäckar samt vågband i relief, höjd 18,5 cm, vikt ca 392 g

698145

2019-11-05