Jonas Yman bägare silver 1700-tal
Klubbat för:
6 600 SEK
Utropspris
8 000 SEK
JONAS YMAN (1760-1808), bägare, silver, Växjö 1775, svisselerad blom-och bladdekor, spår av invändig förgyllning, fot med vridna knäckar samt vågband i relief, höjd 18,5 cm, vikt ca 392 g
698145
2019-11-05