Medaljer och Minnesmynt

Medaljer och Minnesmynt
Medaljer och Minnesmynt
Medaljer och Minnesmynt
Medaljer och Minnesmynt
Medaljer och Minnesmynt
Medaljer och Minnesmynt
Medaljer och Minnesmynt
Medaljer och Minnesmynt
Medaljer och Minnesmynt
Medaljer och Minnesmynt

Klubbat för:

9 200 SEK

10 000 SEK

MEDALJER / MINNESMYNT, 50 st., mestadels svenska, 18/1900-tal, silver, vikt ca 2260 g

PROVENIENS: Henrik Schück, 1855-1947, svensk litteraturhistoriker. Schück var professor vid Lunds universitet 1890-1898 och vid Uppsala universitet 1898-1920. Vidare var han rektor vid Uppsala universitet 1905-1918 och ledamot av Svenska Akademien 1913-1947, på stol 3. Åren 1920-1936 var Schück ledamot av Akademiens Nobelkommitté och 1918-1929 ordförande i Nobelstiftelsens styrelse. Han var även ledamot av Vitterhetsakademien och Vetenskapsakademien.

698241

2019-11-17