Erik Wörtz matbord riopalisander

Klubbat för:

5 000 SEK

7 000 SEK

ERIK WÖRTZ, runt matbord fanerat i Riopalisander (Dalbergia Nigra), 2 st iläggsskivor med sarg à 60 cm, plats för fler iläggsskivor finns, 1960-tal, märkning saknas, tillverkad av Wörts Möbelsnedkeri, H ca 73 cm, Diam ca 125 cm

Inköpt på 1960-talet på Snedkerlaugets udstilling, Den Permanente, Köpenhamn, se bild på infoblad

CITES-intyg giltig inom EU medföljer

698428

2019-11-08