Stockholms stad med omnejd mapp med 12 kartor
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOCKHOLM. HELLBERG, H. - PÅHLMAN, A. E. Stockholms stad med omnejd. Karta i 12 blad. Skala 1:8000. Stockholm (Generalstabens litografiska anstalt) 1917-28.
Imperialfolio. 12 lösa litograferade kartor i färg (alla). Bokomslag ca 62x46 cm
Kartorna med följande titlar: Staden, Norra Djurgården, Blockhusudden, Duvnäs, Sköndal, Sundbyberg, Lidingön, Södertörns villastad, Enskede, Äppelviken, Fridhem och Huddinge.
Pärmar med slitage, något gulnade
698780
2019-11-06